21 października 2011 - I Sympozjum Naukowe w Warszawie

Ponad 30 osobowa delegacja klas mundurowych wzięła udział w I Sympozjum Biografistyki Policyjnej "Policjanci dawniej i dziś", które odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim 21 października 2011r.
Organizatorami spotkania były następujące instytucje: Komenda Główna Policji, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu oraz Stowarzyszenie Muzeum Policji w Kielcach.
W trakcie trwania sesji naukowej uczniowie mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących historii policji. Najciekawsze z nich dotyczyły: powstania pierwszych oddziałów kobiecych w policji- wystąpienie mgr Izabela Wójcika z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, oraz referat o Włodzimierzu Sobolewskim- badaczu śladów pocisków i oceniania po tym odległości oddania strzałów z broni palnej, który zaprezentował podinsp. dr inż Robert Maciejczuk. Sympozjum stało się też okazją do spotkania młodzieży z klas mundurowych z innych miast- między innymi z Płocka, Gostynina, Szczytna, Solca nad Wisłą. Wszystkim bardzo się spodobał pokaz historycznych przedwojennych mundurów policyjnych grupy uczniów z Gostynina oraz pomysł włączania młodzieży do patroli policyjnych na terenie tego miasta w ramach projektu "Młodzieżowych Patroli Obywatelskich".
Sympozjum towarzyszyła wystawa zatytułowana "Policja w ochronie dziedzictwa narodowego" oraz promocja I tomu "Encyklopedii Policji".